Historia Gąsek

Gąski są niewielką wsią letniskową w gminie Mielno, w powiecie Koszalin. We wsi żyje blisko 500 mieszkańców. Do 1945 wieś nosiła nazwę Funkenhagen.

Pierwsze, znane, zapiski dotyczące miejscowości odnoszą się do 1628 roku, kiedy to pola rolne zostały częściowo zasypane przez piaski z wydm. Ówcześni właściciele – Damiczowie – z tego powodu próbowali uniknąć płacenia wysokich podatków. Pod koniec XVII stulecia wioska miała przywilej zbierania kamienia wapiennego wyrzucanego przez fale morskie, wypalania go i przetwarzania go na wapno. 

W Gąskach znajdują się dwa zabytki. Najbardziej znany to latarnia morska wzniesiona w latach 1876-78. Latarnia morska w Gąskach obejmuje również dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Latarnia w Gąskach jest drugą pod względem wysokości, po Świnoujściu, na polskim wybrzeżu. Drugim zabytkiem architektonicznym jest, wybudowany w II połowie XIX stulecia, neoklasyczny Pałac Morski z zabytkowym parkiem.

W Gąskach (Funkenhagen), w 1846 urodził się tu jeden z najbardziej znanych architektów wrocławskich, Richard Plüddemann - jego dzieła to Most Grunwaldzki, Most Zwierzyniecki czy Hala Targowa przy ul. Piaskowej.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00