Sarbinowo - Gdzie się znajduję? Jakie są tu zabytki? Co można zwiedzać? Jaka jest tu plaża?

Sarbinowo

Sarbinowo to niewielkie, spokojne letnisko położone na zachodnim wybrzeżu (w gminie Mielno), do którego warto wybrać się na spacer plażą z latarni w Gąskach. Najważniejszym zabytkiem miasta i głównym punktem orientacyjnym jest położony w centrum XIX-wieczny neogotycki kościół – może on się poszczycić pięknymi witrażami. Kolejną ciekawą atrakcją Sarbinowa jest zabytkowa chałupa o konstrukcji szachulcowej z 1804 roku, która jest przykładem wąskofrontowej chałupy rybackiej.

Kierując się na wschód, w odległości około 2 km od Sarbinowa, znajduje się zabytkowa wieś rybacka Chłopy. Z uwagi na układ zabudowy oraz zachowane, tradycyjne chaty, cała ta miejscowość została wpisana do rejestru zabytków. Dla takiej atrakcji, jak również dla malowniczej przystani rybackiej, warto, będąc w Sarbinowie, odwiedzić również Chłopy.

Jakie atrakcje warto tu zobaczyć?

PLAŻA

Miłośnicy kąpieli słonecznych znajdą w Sarbinowie czyste, strzeżone plaże. Przy plaży znajduję się kamienno-betonowy mur oporowy chroniący wybrzeże przed silnymi falami Bałtyku. Na tej kamiennej zaporze wybudowano deptak oddzielający plaże od miejscowości.

PROMENADA NADMORSKA 

Obecnie promenada w Sarbinowie stanowi jeden z piękniejszych obiektów spacerowy nad polskim morzem. Można z niej zobaczyć między innymi Kościół P.W. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z charakterystyczną strzelistą wieżą, jak również podziwiać wspaniałe wschody oraz zachody słońca. Wzdłuż promenady znajdują się liczne kawiarnie, bary i ogródki gastronomiczne, a także hotele i pensjonaty. 

MUR OPOROWY

Jest to najistotniejszy z zabytków Sarbinowa. Powstał on w 1910 roku, by uchronić miejscowość przed całkowitym pochłonięciem przez Morze Bałtyckie. Obecnie konstrukcja nadal spełnia swoją rolę, a w 2011 roku posłużyła jako fundamenty pięknej promenady nadmorskiej o długości 1 km. 

NEOGOTYCKI KOŚCIÓŁ W SARBINOWIE

Neogotycki kościół w Sarbinowie może się poszczycić pięknymi witrażami. Kościół został wybudowany w XIX wieku jako świątynia ewangelicka. Z oryginalnego wyposażenia kościoła zachowały się: neogotycka chrzcielnica i znajdujące się na wieży trzy dzwony, odlane w latach 30-tych XX wieku.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.gaski.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0